Deklaracja dostępności
Data publikacji strony: . Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Filmy nie posiadają napisów dla osób z wykluczeniami
- Zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępność
- Dokumenty w formacie PDF nie są dokumentami edytowalnymi
Treści nieobjęte przepisami
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do sekretariatu jednostki — adres e-mail: lub telefonicznie: 52 333 00 86. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów. Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 30 dni od jego otrzymania. Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu:- Małgorzata Błaszkiewicz — Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1,
- Adres: ulica Paderewskiego 5a, 86-105 Świecie,
- adres e-mail: .
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Opis budynku
Szkoła dysponuje dwoma budynkami: budynek główny- trzykondygnacyjny , drugi budynek dwukondygnacyjny podpiwniczony. Wejście stanowią dwuskrzydłowe drzwi o szerokości powyżej 100 cm.
Do głównego budynku prowadzi wejście bezpośrednio z dziedzińca szkoły, ponadto znajdują się cztery wejścia boczne, które pełnią funkcje wyjść ewakuacyjnych, wszystkie wejścia posiadają podjazdy do wózków.
Do drugiego budynku wchodzi się od strony furtki wejściowej na teren szkoły, drugie wejście pełni funkcje wyjścia ewakuacyjnego.
Przed drzwiami w głównym budynku, od ulicy Paderewskiego oraz od ulicy Curie -Skłodowskiej znajdują się trzystopniowe stopniowe schody z bocznym podjazdem dla wózków inwalidzkich.
Przed budynkiem głównym znajdują się wydzielone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich z obniżonym krawężnikiem umożliwiającym wjazd wózkiem na chodnik.
Zjazdy dla wózków inwalidzkich prowadzą na boisko szkolne, plac zabaw oraz na przejściu między jednym a drugim budynkiem.
Przy schodach zewnętrznych i wewnętrznych , przy wejściach do budynków znajdują się poręcze. Pierwszy i ostatni stopień schodów oznaczono kontrastową- żółtą farbą.
Budynki Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 posiadają toalety dostosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo w tym na wózkach inwalidzkich, które znajdują się na parterze i na pierwszym piętrze.
W głównym budynku Zespołu znajduje się również platforma przyschodowa pozwalająca na przemieszczanie się między kondygnacjami osób na wózkach inwalidzkich
Drzwi do klas umożliwiają wjazd osób na wózkach inwalidzkich. W głównym budynku, w bloku sportowym znajduje się zjazd dla wózków pozwalający udział uczniów w różnego rodzaju imprezach, zawodach i zajęciach odbywających się na sali gimnastycznej.
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Cały teren na którym znajduje się szkoła jest ogrodzony. Przed furtkami do szkoły znajdują się barierki w kolorze żółtym ograniczające bezpośrednie wtargniecie na ulicę. Nawierzchnia przed wejściem do każdego z budynków jest utwardzona i wypłaszczona, a krawężniki obniżone. Przy wejściu głównym znajduje się domofon. Wchodząc do budynków po prawej stronie znajduje się dyżurka woźnego, który udziela podstawowych informacji oraz wskazuje odpowiednie pomieszczenie i wprowadza petentów do szkoły. W celu zwiększenia dostępności dla osób niepełnosprawnych w dyżurce znajduje się aparat telefoniczny z możliwością przywołania pracownika szkoły bezpośrednio do petenta.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
W głównym budynku na wszystkich kondygnacjach znajdują się szerokie hole i schody wyposażone w poręcze, pierwszy i ostatni stopień został oznaczony żółtą taśmą. Platformą przyschodową można dojechać z piwnicy do drugiego piętra. Budynek nie posiada podnośników. W drugim budynku schody wyposażone w balustrady, pierwszy i ostatni stopień na schodach oznaczony żółtą taśmą. Budynek nie posiada windy, ani podnośników.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu, jest ona odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami następujące środki wspomagające komunikację:- kontakt telefoniczny (stacjonarny w godzinach pracy sekretariatu szkoły, komórkowy sms, mms);
- kontakt korespondencyjny (pocztą tradycyjną, e-mailową);
- przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym wiadomości SMS, MMS, poprzez komunikatory internetowe;
- wykorzystanie tłumacza polskiego języka migowego przez stronę internetową (tłumacz online) w godzinach pracy sekretariatu szkoły.
Osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą załatwić sprawy w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu przy pomocy tzw. asystenta. Asystentem może być każda osoba fizyczna wybrana przez osobę uprawnioną. Zadaniem asystenta jest pomoc w załatwieniu spraw w placówce. Z pomocy asystenta osoba uprawniona nie może skorzystać w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej. W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia we wskazanym lub uzgodnionym z uprawnionym terminie, zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wskazując możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień.
W głównym budynku przy wejściu po prawej stronie znajduje się tablica kontrastowa czarno-biała z powiększona czcionką, na której znajdują sie informacje o rozkładzie pomieszczeń w budynku. W drugim budynku naprzeciwko wejścia znajduje się tablica kontrastowa czarno-biała z powiększona czcionką, na której znajdują sie informacje o rozkładzie pomieszczeń w budynku.
Osoby słabo widzące mogą skorzystać z powiększalnika, który znajduje się w sekretariacie szkoły.
Informację o Zespole Szkół Specjalnych można przeczytać z wykorzystaniem powiększonej czcionki, kontrastowego ustawienia strony oraz tekstu czytanego przez lektora na stronie internetowej www.zssn1.edupage.org oraz na BIP zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu pod adresem https://zss-swiecie.rbip.mojregion.info/